> Projekti  > USMJERI SE

Prezentirane izvannastavne aktivnosti osnovnoškolaca u sklopu EU projekta „Usmjeri se“

Autor: Administrator , 21. 10. 2020.

Završnim susretom osmaša Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ u sklopu izvannastavnih aktivnosti zaokruženo je danas jedno veliko poglavlje EU projekta „Karijerno usmjeravanje nezaposlenih mladih i osnovnoškolaca s područja Labinštine“ kojeg provodi Upravni odjel za gospodarstvo i EU projekte Grada Labina. Projekt koji je započeo u ožujku prošle godine, ove je godine trebao doživjeti svoj krešendo, no obzirom na situaciju koja je zatekla sve nas, neke su se aktivnosti morale prilagoditi ili pak odgoditi. Ipak, snaga volje ljudi koji guraju ovaj projekt dovela je do toga da se aktivnosti namijenjene labinskim osnovnoškolcima provedu po zacrtanom rasporedu: profesorice i profesori, školski pedagozi i psiholozi te ravnatelj OŠ „Ivo Lola Ribar“ organizacijom današnjeg druženja pokazali su koliko je plemenito ulagati u buduće generacije.
U sklopu ovog projekta u prošloj školskoj godini započelo se s provedbom tematskih izvannastavnih aktivnosti: novinarska grupa, mladi informatičari, prirodoslovna grupa te aktivni osnovci, a ove su se godine jednim dijelom aktivnosti provodile i online. Današnjim susretom prezentirano je što se u proteklom periodu radilo i naučilo.
Novinarska grupa izradila je školski list naziva „Usmjeri se“, mladi informatičari impresionirali su poznavanjem navigacije dronom i 3D printanjem, prirodoslovce smo zatekli u proučavanju života ispod mikroskopa, dok smo se kod aktivnih osnovaca podsjetili na pravilnu reanimaciju. Upravo su ovi potonji priredili za kraj i zanimljivu debatu u kojoj su afirmacijska i negacijska grupa zauzimali svoj stav oko upotrebe mobitela u školama.
No, već sljedeći tjedan osnovnoškolce očekuju novi izazovi – radionice u Srednjoj školi Mate Blažine, putem kojih će se upoznati sa smjerovima koje ova škola nudi pa će imati priliku sudjelovati u radionici ugostiteljstva i kuharstva, ekonomije i trgovine, elektrotehnike i strojarstva i ostalome.
Ovim se projektom, koji je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda, nabavila i vrijedna oprema te didaktički materijal, između ostalog pribor za mikroskopiranje i seciranje, lutka za reanimaciju, 3D printer, uređaj za termo uvez, tableti i laptopi, kemijski i laboratorijski pribor, mBotovi i drugo, a zahvaljujući trudu, angažmanu i kreativnom vođenju aktivnosti od strane profesorica, učenje je puno zanimljivije i lakše.
Projektom Karijerno usmjeravanje nezaposlenih mladih i osnovnoškolaca s područja Labinštine želi se ojačati kapacitet nezaposlenih mladih i učenika za aktiviranje na tržištu rada kroz bolje upoznavanje vlastitih sposobnosti  putem karijernog savjetovanja te predstavljanja mogućnosti koje im se nude na tržištu rada.

Vijest preuzeta s mrežnih stranica Grada Labina