Eko grupa izgradila kompostište u PŠ Vinež

Autor: Administrator , 15. 1. 2015.

U dvorištu PŠ Vinež je tijekom prvog polugodišta, a u okviru školskog projekta „Projekt 3R (RECYCLE-REDUCE-REUSE)“ izgrađeno kompostište. Uz pomoć školskih majstora, eko je grupa sa svojom voditeljicom Anom Durbić Malinarić osmislila i provela ovu aktivnost. Učenici i djelatnice PŠ Vinež od tada marljivo kompostiraju te na taj način štite okoliš i ujedno stvaraju organsko gnojivo za uređenje školskog dvorišta.

Više o ovoj aktivnosti kao i savjete o kompostiranju pročitajte dalje u tekstu, a popratne fotografije iz kojih je vidljivo kako izraditi kompostište te što kompostirati pogledajte OVDJE.

Kompostište

Izgradili smo kompostište i postavili ga u vrt PŠ Vinež. Zahvaljujemo Mateovom  tati Denisu koji nam je donirao palete i pomogao ih postaviti. Također zahvaljujemo kućnom majstoru Srećku koji nam je pomogao pri izadi kompostišta.

Kompostište smo napravili od 4 palete koje smo povezali žicama i učvrstili čavlićima.

Zašto kompostirati :

-  Kompostiranjem bio otpada smanjujemo količinu smeća koji se odlaže na deponiju.

-  Kompost  poboljšava strukturu tla i spriječava njegovo isušivanje.

- Upotrebom komposta izbjegavamo nepotrebnu upotrebu umjetnih gnojiva koja smanjuju kvalitetu voda i tla te ugrožavaju zdravlje ljudi,biljaka i životinja.

-  Kompost je kvalitetno organsko gnojivo koje je potpuno besplatno.

Što kompostirati ?

-  Kompostirati se može sav biljni otpad iz kuhinje,vrta,voćnjaka i travnjaka.

DA NE
Ostaci kora voća i povrća, ljuske jaja , talog kave i čaja , ostaci kruha , listovi salate kelja i sl., otkos trave i živice, lišće, granje, uvelo cvijeće, otpalo voće, zemlja iz lončanica za cvijeće , borove iglice, kosa, dlaka, slama, piljevina, papirnate maramice Novinski papiri i časopisi u boji, plastika, metal, staklo, lijekovi, vrećice iz usisavača, pelene, odjeća, obuća, cigarete, kosti, meso, masnoće, jela od mesa i ribe, bolesne biljke, lišće oraha, lakirano drvo, biootpad koji je bio u dodiru sa naftom, benzinom, uljanim i zaštitnim bojama i pesticidima, mliječni proizvodi, guma, opasni otpad.

Eko grupa OŠ „Ivo Lola Ribar“ Labin