Društvene igre - korisna zabava za cijelu obitelj

Autor: Hana Šiljan, 18. 12. 2013.

Dragi roditelji,

Volite li se igrati sa svojom djecom? Kada ste posljednji put sjeli i zajedno zaigrali neku društvenu igru? Smijeh, druženje, zajednički trenuci provedeni u krugu obitelji nažalost postaju sve rijeđi, a zaokupljenost poslom, financijskom egzistencijom, stanjem u državi i društvu naša svakodnevica. Ostavite na sat vremena probleme sa strane, obrišite prašinu sa starog „Čovječe ne ljuti se“ i zaigrajte. Osim blagodati koje smijeh i druženje pružaju vašem zdravlju,društvene igre potiču cijeli niz sposobnosti i vještina kod vašeg djeteta. Vještine koje koriste u svakodnevnom životu, ali i u školi. Društvene igre potiču dječju maštu i kreativnost (Pictionary, pantomima,...), pažnju i koncentraciju, pamćenje (memory, kartaške igre), vizuo-motorne sposobnosti (Mikado, domino,...)  i prostorno predočavanje (potapanje brodova), razvijaju riječnik i usavršavaju vještinu čitanja ( Tabu, Scrabble,Monopoly), znanje iz opće kulture (Trivial pursuit, Grad, država,ime,..., Milijunaš,...) matematičke vještine (briškula, Monopoly), potiču strateško mišljenje (šah, Riziko, kartaške igre,...), planiranje i samokontrolu. Osim toga, kroz društvene igre djeca se uče adekvatnom izražavanju emocija (pobjednik/gubitnik), empatiji i suosjećanju, uče se nositi s frustracijom. Igrajući se sa svojim djetetom i ostalim članovima obitelji poručujete im da ih volite, da želite provoditi svoje vrijeme s njima, da su vam važni. Djeci je izuzetno važna roditeljska pažnja i vrijeme koje aktivno provode s njima, pogotovo u zabavnim aktivnostima. Zato, umjesto zajedničkog vremena pred televizijom i najnovijom sapunicom provedite vrijeme u zajedničkom smijehu i druženju, nadmetanju i udruživanju uz igru po vašem odabiru. Pozovite rođake, nonete i none, prijatelje i njihovu djecu, udružite se u timove i prepustite se čarima igre. Dozvolite si bar na trenutak pobjeći u svijet mašte i zabave i prisjetiti se kako je to biti dijete.

Školska psihologinja Hana Šiljan Bembić