POSJET PMF-U i Interliberu

Autor: Administrator , 21. 11. 2013.

U petak ,15.studenoga, sedmaši i osmaši već su se tradicionalno uputili u Zagreb na Interliber. Ipak, ove je godine ovaj izlet bio i ponešto drugačiji.

Grupa od pedesetak osmaša zajedno s učiteljima fizike i matematike te pedagoginjom posjetila Fizički odsjek PMF-a. Primljeni su vrlo srdačno te je za učenike pripremljen zanimljiv program.

Na samom početku posjetili su dva istraživačka laboratorija u kojima su znanstvenici pokušali objasniti čime se bave. Zatim je uslijedio vrlo zanimljiv kviz znanja iz fizike u kojem su se po dvije grupe učenika do zadnjeg pitanja borile za čokoladu. Najbolji dio tek je čekao – jedan od starijih profesora pokazao je čitav niz fantastičnih eskperimenata – između ostalog, vidjeli su maglu koja nastaje miješanjem hladnog tekućeg dušika i vruće vode, naučili kako bananom zamrznutom tekućim dušikom zabiti čavao u dasku, kako uravnotežiti metlu i zatim ustanoviti koji je dio teži (pravi fizičar u ruke uzima pilu, pili metlu na dva dijela i važe na licu mjesta!) te se čudili kako to da voda neće iscuriti iz preokrenute čaše. Simpatični profesor izazvao je mnogo smijeha i oduševljenja  a učenici su ga više puta nagradili i velikim pljeskom. Galeriju fotografija pogledajte OVDJE.

Za to je vrijeme druga grupa s učiteljicama hrvatskoga, glazbenog i knjižničarkom prošetala užim središtem Zagreba te se uputila na Interliber u razgledavanje, a i kupovanje niza zanimljivih naslova.U dvama paviljonima bilo je izloženo mnoštvo knjiga, a moglo se i poslušati ponekog autora. Uživanje u pisanoj riječi trajalo je dok se prva grupa nije vratila iz posjeta PMF-u pa su se zajedno uputili kući.

Nadamo se ponovnom posjetu PMF-u jer uvijek se lijepo podsjetiti da znanost, osim što je svima korisna, može biti i vrlo zabavna, a i s radošću iščekujemo sljedeći Interliber.