Državna i svehrvatska svečanost Dani kruha 2013.

Autor: Administrator , 14. 10. 2013.

U nedjelju, 13.10.2013. u našoj je školi održana Državna i svehrvatska svečanost Dani kruha 2013. Već od ranih jutarnjih sati vrijedni sudionici smotre, učenici, učitelji, vrtićka djeca i odgajateljice ukrašavali su svoje štandove. Na njima su izlagali plodove zemlje svoga kraja, kruh i krušne proizvode, različito sjemenje, stare alate, ali i razne likovne i literarne uratke, poslovice i uzrečice o kruhu i plodovima zemlje. Posjetitelji su imali priliku upoznati se s običajima i tradicijom različitih krajeva Hrvatske, Mađarske, Vojvodine te Federacije BiH. S područja Labinštine na smotri su uz našu školu sudjelovali i  Turistička zajednica Grada Labina i Gljivarsko društvo Martinčica, OŠ Matije Vlačića, DV Pjerina Verbanac, SŠ Mate Blažine Labin, OŠ Vladimira Nazora Potpićan - PŠ Pićan, OŠ Ivana Batelića Raša i OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Čepić. Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju.

Na ulazu u školu članovi Udruge limena glazba iz Labina te Labinske mažoretkinje prigodnim su nastupom najavili smotru. Zahvaljujemo im se na sudjelovanju.

Svečano otvaranje smotre započelo je oko 10,00 sati pozdravom našeg ravnatelja gosp. Mire Alilovića. Uzvanike su nakon toga pozdravili predsjednik Udruge Lijepa naša gosp. Ante Kutle, gradonačelnik Grada Labina gosp. Tulio Demetlika i zamjenica župana Istarske županije Giuseppina Rajko. Smotru je otvorila izaslanica Josipa Leke i saborska zastupnica, Tanja Vrbat.

Nakon kratkog uvodnog programa sudionici Smotre formirali su procesiju, koju je predvodio porečko-pulski biskup u miru Ivan Milovan uz župnika Blaža Bošnjakovića, te se pridružili svečanoj Svetoj misi s prinosom darova u Crkvi Gospe Fatimske.

Smotra je privedena kraju prigodnom priredbom na kojoj su učenici recitirali, pjevali, plesali i svirali „po domoće“. Nju su predvodili učenici naše škole, ali su u njoj, na naš poziv, sudjelovali i zbor Osnovne glazbene škole Matka Brajše Rašana, učenici OŠ „Vitomir Širola Pajo“ Nedešćina, članovi KUD Ivan Fonović Zlatela iz Kršana i RKUD „Rudar“ Raša te djeca iz Dječjeg vrtića Pjerina Verbanac Labin-područni odjel Rabac. Zahvaljujemo im se što su svojim doprinosom uljepšali naš kulturno-umjetnički program.

Ako se poslužimo brojkama onda možemo reći da je:

·        na smotri bilo preko 70 štandova s oko 300 sudionika

·        u smotri sudjelovalo 53 učenika naše škole i svi djelatnici škole

·        u kulturno-umjetničkom programu sudjelovalo još 40 učenika ostalih škola i vrtića

Rekli bi i koji je bio broj posjetitelja, ali to nažalost nismo mogli prebrojati, znamo samo da je velik broj naših sugrađana, mama, tata, noneta i nona bio prisutan na smotri, da su nas zdušno podržali na priredbi i da su bili oduševljeni izložbama na štandovima.

Ako se poslužimo slikama onda predlažemo da pregledate naše galerije fotografija koje možete pronaći OVDJE i OVDJE. Pogledajte i galeriju Radio Labina OVDJE.

Uz sve naše suradnike u organizaciji ove smotre nikako ne smijemo zaboraviti glavnog organizatora ove svečanosti Udrugu Lijepa naša, domaćine ove svečanosti u našem gradu uz našu školu - Grad Labin i Crkva Gospe Fatimske te naše donatore :  Istarsku županiju, TZ Grada Labina, TZ Kršan, RoTiRo Labin i Rosa Alessia Labin (pomoć kod estetskog uređenja škole), RKUD „Rudar“ Raša (posudba narodnih nošnji), Riviera Adria d.d. (posudba stolnjaka)

I na kraju, ostaje žaljenje da ovu predivnu svečanost nismo mogli realizirati na Trgu labinskih rudara kako je prvotno planirano. Zbog loših vremenskih prilika u cijelom tjednu koji je prethodio i zahtjevnosti organizacije svečanost je preseljena u sportsku dvoranu, a priredba u školski hol. Tome usprkos, nadamo se da smo i na ovaj način uspjeli prenijeti bar djelić čarolije koju nudi ova hvalevrijedna svečanost i smotra.