Putevima Roča, Huma i Poreča

Autor: Administrator , 2. 6. 2013.

Najviše od svega volim druženja i putovanja, pa sam tako jedva dočekala terensku nastavu iz hrvatskog jezika. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima željni avanture, u pratnji naših profesorica hrvatskog jezika. Već smo u autobusu čuli zanimljivu legendu da je Istra možda jedan djelić kopna koji se odlomio od Afrike i plutajući morem odlučio postati dio Europe. Sva sreća da nismo naslijedili i afričku klimu...

Prva stanica bio nam je gradić Roč. Naučili smo još nešto o najstarijem pismu, glagoljici. Obišli smo mjesto, kulturno – povijesne spomenike, crkve, gradska vrata i muzej. U muzeju smo vidjeli repliku prvog tiskarskog stroja.

Slijedio je polazak prema Humu, najmanjem gradu na svijetu do kojeg se dolazi poznatom Alejom glagoljaša. Čuli smo tumačenje svakog od jedanaest spomenika glagoljici i glagoljašima ovoga kraja. Nakon šetnje najmanjim gradom na svijetu krenuli smo prema Poreču.

I evo nas u Poreču, na zapadnoj obali Istre! Napokon more! Razgledali smo ostatke građevina iz vremena starih Rimljana, zgrade iz romanike, venecijanske gotike i baroka te kule i bedeme iz srednjega vijeka. Najvažnija od svih znamenitosti je Eufrazijeva bazilika iz VI. st. Najviše su me dojmili prekrasni raznobojni mozaici.

U šetnji Porečom otkrili smo još jednu vrlo slatku znamenitost, trgovinu punu maštovitih slatkiša. Kući smo se vratili puni dojmova i bogatiji za mnoštvo zanimljivih podataka o našoj prelijepoj Istri.

Katerina Zulijani, V.a