Kovarske priče

Autor: Administrator , 1. 3. 2013.

Kovarske priče ne blijede sve dok se o njima priča, i neće izblijediti sve dok sa koljena na koljeno mlađim naraštajima budemo usađivali ponos na hrabre živote i sudbine naših rudara. Naši učitelji i učenici, sa velikim srcima prisjećali su se kovarskih priča naših nonića ispisanih ugljenom i znojem, obilježavajući sutrašnji dan, 92. godišnjicu Labinske Republike...

Započelo je četvrtkom, 28. veljače, kada je gospodin Mladen Bajramović gostovao u našoj školi i za predstavnike učenika sedmih i osmih razreda održao predavanje o rudarenju na Labinštini i arhitekturi Raše i Podlabina. A danas, 1. ožujka, duh rudarenja prisutan je u svim aktivnostima naše škole. Prvi je sat započeo razglasom putem kojeg je ravnatelj podsjetio na važne povijesne činjenice o rudarstvu u Labinu te potrebi samosvijesti o tom važnom povijesnom i kulturnom aspektu našega grada. Tematski referati na satovima povijesti i hrvatskog jezika, prikaz filma o rudarenju na satovima informatike kojeg su izradili učenici intervjuirajući umirovljene rudare i njihove supruge, te veliki pano „Labinska Republika“ izrađen od učeničkih radova uz veliki angažman profesora povijesti u školskom hodniku. Recital u pratnji gitare održao se u knjižnici u organizaciji učiteljica hrvatskog jezika, a terenska nastava obilaska punktova rudarenja na Labinštini održati će se uz vodstvo učitelja povijesti tijekom četvrtog mjeseca pod već prepoznatljivim nazivom „Kovari zavajka va srce“.

Učenici razredne nastave izrađivali su panoe sa likovnim radovima rudarskih lampi, amblema, rudarskih zastavica i bedževa. Učenici matične škole snimali su intervjue sa članovima obitelji bivših rudara, a na produženom boravku gledali i filmske isječke na temu rudarenja. Izradili su rudarske šljemove i zastavice, te su se ugljenom namazanih lica pod šljemovima prošetali od Trga labinskih rudara do Pjacala, pa centrom grada do spomenika rudarima u Mimohodu malih rudara. U našu školu na Katurama, došao je nekadašnji rudar, gosp. Josip Štemberga te pričama uveo naše učenike u tajnovit svijet ispod zemlje. A dok se na Katurama slušala rudarska himna i pjevala pjesma Kovari Adriana Šćulca, naši su se mališani u Vozilićima također družili sa bivšim rudarom Anđelom Bonetom uz kojeg su imali prilike i vidjeti primjerke rudarskog oruđa. Učenicima je ispričao zanimljivu priču o svojim rudarskim danima. U rudniku se zaposlio  kao dvadestogodišnjak i proveo radeći u  rudniku 4  godine. Bilo je tu mnogo teških, ali još i više lijepih trenutaka, a mnoga prijateljstva iz rudarskih dana i dan danas traju. Obilje aktivnosti u matičnoj i područnim školama okončati će se danas na Vinežu, gdje će naši učenici škole Vinež posjetiti Krvovu placu i već tradicionalno održati priredbu u čast sjećanja na naše rudare.

Galeriju slika pogledajte ovdje.

Nek rudare uvijek prati slava,

Poziv taj je ponos sviju nas,

nek nedostaje i svjetlo dana,

Njihov rad je domovini spas.

Zato sinovima rudnika i rova

Bratske ruke stisnimo svi.

Nek sretno bje!

Nek sreća uvijek prati nas!