Radionice Crvenog Križa u šestim i osmim razredima

Autor: Administrator , 6. 12. 2012.

Odgovornost prema sebi i svojim prijateljima, osvješćivanje svojih kvaliteta i zauzimanje vlastitog stava, kao i prepoznavanje snage i odgovornosti svakog od nas kao pojedinca u stvaranju okruženja u kakvom ćemo živjeti temeljni su ciljevi ovogodišnjih radionica labinskog Crvenog Križa koje su održane u našim šestim i osmim razredima...

Radionicu "Poznajem li Crveni križ" Gradsko društvo Crvenog križa Labin provodi od 2008.g. u svim VI. razredima Labinštine. Cilj je radionice upoznati učenike sa nastankom, djelovanjem i načelima ove humanitarne organizacije, kao i programima koje provodi Gradsko društvo Crvenog križa Labin.

Tijekom radionice, učenici gledaju video spot "Where streets have no name", koji prikazuje razmjere nepogoda, stradavanja i ljudske patnje uzrokovanih prirodnim i ljudskim djelovanjem, te u kojem pronalaze ulogu Crvenog križa kao svjetske organizacije. Potom ih upoznajemo s našim Crvenim križem, gdje putem powerpoint prezentacije gledaju što radi labinski Crveni križ (humanitarni programi, zdravstveni programi, mladi, Služba traženja, priprema i odgovor na katastrofe, Služba spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja, volonteri). Na isti način upoznajemo ih s načelima Crvenog križa, dok o nastanku Crvenog križa uče iz crtanog filma.

Tijekom radionice djeca sudjeluju u izradi "Dvorca humanosti", tj. pismeno se izražavaju kakav žele da bude njihov razred što upisuju na "cigle" koje grade dvorac. Također izrađuju i "Lanac vrlina", tj. na papirićima koji predstavljaju karike tog lanca izražavaju vlastite vrline. Cilj je ovog dijela radionice, analogno nastanku Crvenog križa, ukazati na snagu i odgovornost svakog od nas kao pojedinca u stvaranju okruženja (razreda, grada, ..., svijeta) u kakvom ćemo živjeti. Radionica je ove godine održana 23.11. u 6.b i 6.c razredu, te 27.11. u 6.b. razredu.

Radionicu "Mladi i rano pijenje alkohola" Gradsko društvo Crvenog križa Labin je preuzelo od pulskog Crvenog križa, te je na području Labinštine sa svim VIII. razredima provodi od prošle školske godine.

Cilj je radionice vidjeti što mladi misle o konzumiranju alkohola kod mladih, ukazati na štetnost alkohola na organizam, te potaknuti mlade na razmišljanje o izboru načina na koji će se oni družiti s prijateljima i provoditi slobodno vrijeme.

Prvi dio radionice iznose se podaci o pijenju kod mladih te se ulazi u razgovor kako učenici provode svoje slobodno vrijeme, gdje izlaze, kako se zabavljaju te ima li alkohola u društvu u kojem se oni kreću i kako dolaze do alkohola. Potom se u grupicama pismeno izražavaju o tome zbog čega mladi usprkos zakonskim odredbama ipak kupuju i konzumiraju alkohol. Dobiveni se odgovori analiziraju na način "drže li vodu ili ne", tj.postoji li zdrava alternativa za postizanje istog učinka (zabave, opuštanja i sl.). U zadnjem se dijelu radionice govori o utjecaju alkohola na ljudski organizam i poantira da budu odgovorni prema sebi i svojim prijateljima, da osvijeste svoje kvalitete i zauzimaju vlastiti stav s kojim će i dugoročno prosperirati. Ukratko, ukoliko se nađu u prilici da im se nudi alkohol, oni to mogu samosvjesno odbiti ili prihvatiti, riskirajući negativne posljedice koje iz pijenja proizlaze. Radionice su održane 26.11. u 8.a i 8.b razredu, te 28.11. u 8.c razredu.