"Budimo prijatelji"

Autor: Administrator , 27. 11. 2012.

Učenici 8.a razreda zajedno sa svojom razrednicom Katijom Tefik-Baćac već treću godinu za redom posjećuju štićenike Centra „Liče Faraguna“ u sklopu projekta „Budimo prijatelji“. Ove su školske godine učenici odlučili svoje posjete ostvariti u poslijepodnevnim satima, te kroz raznovrsne sadržaje svoje slobodno vrijeme pokloniti upravo njima: štićenicima centra, svojim prijateljima...

Cilj ovakve aktivnosti je integracija učenika 8.a razreda i učenika Centra, tj. djece s teškoćama u razvoju, kao i navođenje učenika na uočavanje potreba djece s teškoćama u razvoju bez predrasuda, te afirmacija pozitivnih vrijednosti, razvijanje socijalne svijesti, suosjećanja i razumijevanja.

Također se potiče učenike na volontiranje tj. dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili opću dobrobit, bez uvjeta na isplatu novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje.

Prvo druženje grupe zainteresiranih učenika 8.a razreda i učenika Centra bilo je u srijedu,  14.11.2012.  od 15,30  do 17 sati.   Učenici su sudjelovali  u zabavno -  sportskoj aktivnosti „U zdravom tijelu zdrav duh“ kojeg je osmislila učiteljica Centra Mira Pilipović  u dogovoru sa razrednicom Katijom Tefik-Baćac, a u realizaciji aktivnosti sudjelovala je i učiteljica Katja Faraguna. Cilj aktivnosti je razvijanje natjecateljskog duha, motorike, spretnosti i koordinacije.

S obzirom da je grupa zainteresiranih učenika 8.a razreda bila nešto veća od grupe Centra, naši su učenici imali i zadatke fotografiranja, snimanja te pomaganja pri postavljanju poligona i pridržavanje pomagala. No, nisu mogli odoljeti sportskim disciplinama pa su svi učenici isprobali zadatke.

Kao i na početku svakog pravog natjecanja, kapetani ekipa izmijenili su svoje zastavice i uslijedio je  pozdrav svih natjecatelja: bijele ekipe „Loptice“ – učenici 8. a razreda i crvene ekipe „Bubamare“ – učenici Centra.  Učenici su se natjecali u nekoliko disciplina: prenošenje zrna graha na žlici s jednog mjesta na drugi, igra plastičnim palicama, provlačenje kroz plastične obruče, bacanje lopte u koš i kuglanje. Tijekom izvođenja zadataka nije izostajalo oduševljenja, veselja, smijeha, međusobnog pomaganja i navijanja svih prisutnih u dvorani. Pobjednička ekipa nagrađena je loptom, a učenicima 8. a razreda učenici Centra zajedno sa svojim učiteljicama izradili su prigodne poklone. Druženje je završilo zakuskom u školskoj blagovaonici.

Ispunjeni veseljem i bogatijim za jedno novo iskustvo, veselimo se ponovnom susretu.