Kakav grad naša djeca žele

Autor: Administrator , 11. 11. 2012.

Kako bi bilo stvoriti grad po mjeri djece? Na to su pitanje pokušali doznati odgovor učitelji naše škole uz koordinaciju učiteljice Katije Tefik Baćac, koji su u sklopu ovogodišnjeg školskog projekta „Moj grad – turistička razglednica“, anketama ispitali mišljenje učenika naše škole o gradu u kojem žive, načinu provođenja slobodnog vremena, pravima djece, sigurnosti u gradu, te o stvarima koje bi voljeli imati ili promijeniti u svome gradu…

Ova je aktivnost, u koju su bili uključeni svi učenici od I.-VIII. razreda matične i područnih škola, nastavak dugogodišnjeg rada i dodatni doprinos za dobivanje statusa „Grad Labin-prijatelj djece“.

Akcija „Grad/Općina prijatelj djece“ u Hrvatskoj se kontinuirano provodi već 13 godina, sudjeluje 90 gradova i općina, a 36 gradova i općina dobilo je status „Grad/Općina prijatelj djece“. Organizatori ove akcije su: Savez društva Naša djeca Hrvatske, Hrvatsko društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju uz pokroviteljstvo ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

Cilj akcije je motivirati odrasle u gradovima i općinama Republike Hrvatske da potpunije ostvaruju prava i potrebe djece prema Konvenciji UN-a o pravima djeteta. Ova akcija želi poboljšati i uljepšati život djece u gradu.

Akcija se temelji na 10 programskih područja: programiranje i planiranje za djecu; financijska sredstva za djecu; podrška i potpora udrugama za djecu; dijete u sigurnom i zdravom gradu; zdravlje djece; odgoj i obrazovanje djece; socijalna skrb za djecu; kultura i šport za djecu¸ slobodno vrijeme i rekreacija za djecu; podrška i pomoć roditeljima u skrbi i odgoju djece.

Tijekom listopada, Institut za društvena istraživanja iz Zagreba proveo je u našoj školi vrednovanje među učenicima iz pet razrednih odjela od IV.-VIII. razreda odabranih kao uzorak slučajnim odabirom. Vrednovanjem, u obliku anonimnog anketiranja učenika, željelo se doći do odgovora koliko grad zadovoljava potrebe djece i koliko djeluje po mjeri svojih mladih stanovnika. Ispitivalo se kako učenici provode svoje slobodno vrijeme, kako se osjećaju u svome gradu, kakva su im školska iskustva, zdravlje i život u obitelji.

Razrednici naše škole, upoznali su učenike s ciljevima akcije „Grad prijatelj djece“, podijelili im letke, te informirali roditelje na roditeljskim sastancima. Ankete koje su sastavile predstavnica projekta za našu školu, Katija Tefik Baćac i pedagoginja škole Ester Stemberger, ispunjavali su učenici od I.-VIII. razreda i na taj način ispričali kako izgleda grad u kojem bi oni željeli živjeti. Rezultati dobivenih anketa prezentirani su na uređenim panoima na temu „Grad prijatelj djece“ u matičnoj i svim područnim školama.