„Kretanje u pravom smjeru“ u ovogodišnjem Europskom tjednu mobilnosti

Autor: Administrator , 21. 9. 2012.

Naša se škola već tradicionalno svake godine pridružuje obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti čiji je ovogodišnji moto „Kretanje u pravom smjeru“ odabran u cilju poticanja na strateško promišljanje o održivoj urbanoj mobilnosti. U duhu kretanja kao obilježja tjedna mobilnosti, započelo se već u ponedjeljak ujutro kada su učenici nižih razreda matične škole Trg labinskih rudara na nekoliko sati pretvorili u veselo dječje igralište...

U duhu kretanja kao obilježja tjedna mobilnosti, započelo se već u ponedjeljak ujutro kada su učenici nižih razreda matične škole Trg labinskih rudara na nekoliko sati pretvorili u veselo dječje igralište. Uz svoje učiteljice te profesoricu tjelesnog odgoja, kredama u boji iscrtali su trg na kojem su se nakon vježbi istezanja i zagrijavanja prisjetili starijih igara poput „skakavci na okup“, „pretvori se“ i igranje na lastik.

Istovremeno, učenici petih razreda u pratnji svojih razrednika odpješačili su do reciklažnog dvorišta na Starcima, posebno opremljenog mjesta za odvojeno prikupljanje otpada, a u povratku do balirnice gdje su im djelatnici Komunalnog poduzeća 1. Maj Labin objasnili i demonstrirali proces prešanja papira i kartona.

Posebno zanimljivo bilo je našim osmašima i njihovim razrednicama, koji su posjetili Policijsku postaju Labin. U zanimljivom dvosatnom obilasku doznali su kako do osobne iskaznice, domovnice, kako se obrađuje mjesto zločina, kako izgleda pritvor, kako se pravilno ponašati u prometu. Na brojna učenička pitanja djelatnici MUP-a uistinu su strpljivo i ljubazno odgovarali. U planu je i posjet institucija grada Labina.

Pješačenjem i likovnim radovima obilježile su tjedan mobilnosti i naše područne škole Vinež i Kature, a učenici škole Vozilići sa razrednicama su se uputili do Plomin luke gdje su se zabavili i odmorili na plaži. U povratku su se zaustavili na nogometnom igralištu NK Plomin gdje su se rastrčali i odigrali različite sportske igre.

Učenici nižih razreda prisustvovali su i kino predstavi „Sigurnost u prometu“ koju je u sklopu tjedna mobilnosti organizirao Grad Labin.

Da sportski duh zavlada školom pobrinuo se naš profesor tjelesnog odgoja koji je organizirao utakmice nogometa i turnir u rukometu među šestim i sedmim razredima koji su se održavali tijekom tjedna u školskoj dvorani i na školskom igralištu.

U četvrtak ujutro, na poligonu auto-škole na Katurama održana je zajednička akcija Policijske postaje Labin i Hrvatskog autokluba Pula „Sigurno i vješto u prometu“. Akciji su sudjelovali naši prvašići koji su u pratnji razrednica i policajaca prošetali od škole do poligona gdje su naučili kako se pravilno ponašati u prometu, kretati nogostupom, prelaziti pješački prijelaz, postupati prema svjetlima semafora, te su dobili priliku razgledati službena policijska vozila.

Kraj ovogodišnjeg tjedna mobilnosti obilježilo je predavanje koje je Grad Labin organizirao u suradnji sa školskom liječnicom Loretom Načinović Magaš, na temu „Značaj tjelesne aktivnosti u očuvanju i promicanju zdravlja“. Doktorica je predavanje održala u tri osma razreda u kojima je razgovarala o zdravoj prehrani, važnosti redovite prehrane, broju dnevnih obroka, raznovrsnosti i količini obroka. Također je objasnila kako tjelesna aktivnost pozitivno utječe na naše zdravlje, socijalni razvoj, samopouzdanje, psiho-motorički razvoj te osjećaj samokontrole.