Profesionalno informiranje učenika osmih razreda

Autor: Administrator , 8. 6. 2012.

Dragi osmaši i dragi roditelji,

bliži se kraj školske godine, a time i toliko isčekivani odabir srednje škole. O profesionalnom informiranju učenika podsjeća vas naša pedagoginja Ester Stemberger, a u prilogu vam donosimo upisne rokove.

Sretno na upisima!

Profesionalno informiranje učenika osmih razreda obavlja se tijekom školske godine u suradnji sa školskim liječnikom i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Provedena je anketa HZZO-a o profesionalnim namjerama učenika sa svrhom identifikacije učenika kojima je nužna pomoć u donošenju odluka o vlastitom profesionalnom razvoju. Nakon izvršenog sistematskog pregleda učenika, uz preporuku liječnika ili škole, neki učenici upućeni su na profesionalno informiranje u HZZO, a za njih su razrednici, pedagoginja škole i liječnici popunjavali posebne upitnike. Učenicima su podijeljeni CD-i i brošure „Kamo nakon osnovne škole?“ kako bi se i sami mogli informirati o izboru srednje škole. Održan je roditeljski sastanak na kojemu je pedagoginja roditeljima približila iznimnu važnost pravilnog odabira srednje škole. Učenicima su dane informacije o brojnim srednjim školama na području Istarske i Primorsko-goranske županije. Zajedno sa razrednicima, posjetili su SŠ Mate Blažina, upoznali se sa školom i informirali o zanimanjima koja škola nudi.

Tijekom školske godine, pedagoginja je redovito obavještavala učenike o važnosti pravilnog izbora zanimanja, kriterijima upisa, uvjetima, terminima i rokovima. Na satovima informatike učenici su putem interneta ispunjavali upitnik koji je imao svrhu da sukladno dobivenim rezultatima daje prijedlog odabira zanimanja (http://mrav.ffzg.hr/zanimanja). I roditelji su svojim angažmanom doprinijeli kvaliteti profesionalne orijentacije tako što su na satovima razrednih odjela pristali predstaviti svoje zanimanje.

Pedagoginja je u suradnji sa SŠ Mate Blažina Labin dogovorila da učenici prisustvuju satovima stručnih predmeta određenih zanimanja kako bi i na taj način učenicima bilo čim bolje približeno određeno zanimanje. Slijedi i zajednički sastanak učenika i roditelja u srednjoj školi gdje će se predstavnici različitih usmjerenja detaljno prikazati svoja zanimanja. Oni koji su još uvijek neodlučni u izboru srednje škole, individualno mogu razgovarati s pedagoginjom i pokušati pronaći najbolji izbor.

Ester Stemberger, pedagoginja škole

Sretno na upisima!