Naši hrabri judaši: Gabriel Ružić, Sandi Belušić i Filip Brenković

Autor: Administrator , 7. 5. 2012.

Ako kojim slučajem niste znali što znači ushiro ukemi, mae ukemi, yoko ukemi ili zempo kaiten ukemi, pravo je vrijeme da se uputite do naše područne škole Kature gdje će vam učenici Gabriel Ružić, Filip Brenković i Sandi Belušić spremno pojasniti sve nedoumice, a vjerujemo i uz pokoju demonstraciju ovih padova u judu...

Gabriel Ružić i Filip Brenković učenici su IV. Razreda razrednice Natalije Bastijanić, a judo su počeli trenirati sa 5 godina i to na isti dan. Gabriel do danas broji 22 medalje iz juda te jednu iz ribolova, a Filip je uz svojih 19 medalja u svom omiljenom hobiju uspio osvojiti i 1. mjesto na ovogodišnjem županijskom natjecanju iz matematike. Dečki su nam, objašnjavajući od čega se sastoji njihov sat treninga, objasnili i kako najviše vole vježbati bacanja, a bacanja su bitna ne samo da zaustavimo protivnika u napadu, već da ga i onesposobimo za daljnji napad. „Ako prakticirate judo pokrete, protivnik vas ne može udariti. Može vas udariti samo ako se ne pridržava judo pravila, ali zato imamo kaznene bodove.“ Ako na natjecanju sakupite 3 kaznena boda, onda ste diskvalificirani, objašnjavaju nam Filip i Gabriel.

Njihov nešto mlađi kolega, Sandi Belušić, učenik je II. razreda razrednice Lorete Načinović i u samo dvije i pol godine treniranja uspio je sakupiti već čak 17 medalja. Sandi nam je također objasnio zašto je vrlo bitno u judu znati pravilno pasti i kako ćemo se tek onda ako se bojimo padova – moći udariti. Ovaj simpatičan dječak priznao nam je kako bi volio biti trener juda kad odraste, a povjerio nam je i kako se on i njegovi prijatelji nose s eventualnim neuspjesima na turnirima: „Neki dečki plaču kad izgube, ali oni hrabri poput Filipa, Gabriela i mene nikad ne plaču. Mi ne plačemo jer umjesto toga govorimo sami sebi: Dobiti ćemo mi drugi put!“