Roan Rašuo, naš mali znanstvenik

Autor: Administrator , 4. 4. 2012.

Kako to izgleda u prvom razredu osnovne škole sjesti za učiteljičin stol i održati sat prirode i društva, možete upitati našeg malog znanstvenika Roana Rašua, učenika I. razreda područne škole Vinež. Ovaj je prvašić uspio svoj hobi spojiti sa školom na način da školskim prijateljima, kao i učiteljici, prenese svoje znanje na temu gmazova. Jer hobi ovog iznimno interesantnog dječaka jesu upravo gmazovi: žabe, kornjače i gušteri...

Tako je Roan pred svojim velikim razredom objašnjavao kako se kornjače zakopavaju i spavaju zimski san, kako gušter pušta rep i kako neke vrste žaba mijenjaju boje. Donio je u školu kantu sa kornjačama, barskim žabama, žabom gatalinkom i gušterom. Demonstrirajući kako gušter odbaci svoj rep objasnio je: „Kada ga netko napadne, to je njegova varka da ga odbaci, tako da neprijatelju rep ostane u ruci, a gušter pobjegne!“ Također nam je i dodijelio par savjeta o tome što napraviti ako naiđemo na zmiju: „Ako vidite zmiju, morate je pustiti. Ako je zmija otrovnica, najbolje je napraviti dva, tri koraka unazad. Dobro je uzeti štap i lupati po podu jer zmija ne vidi ni ne čuje, ali osjeti da se pod trese pa pobjegne.“

Roan kaže kako se ovim neobičnim hobijem počeo baviti sasvim slučajno. Jednom je ulovio žabu i od onda su ga počele interesirati. Od tada ih je lovio i proučavao, a mama mu je kupila i knjigu o gmazovima.

Kada odraste, Roan bi volio biti prirodoslovac, zato što puno toga zna o prirodi. Dok proučava gmazove, Roan se kući s puno pažnje brine i o svojim kućnim ljubimcima, kornjačama i mačićima.