Mladi vijećnici posjetili Zagreb u sklopu projekta Pružimo podršku danas za bolji svijet sutra

Autor: Administrator , 6. 4. 2023.

U ponedjeljak, 3. travnja 18 članova Gradskog vijeća mladih uputilo se sa svojim voditeljicama, učiteljicama Jasminom i Ivanom U Zagreb. Posjet je realiziran u sklopu projekta Pružimo podršku danas za bolji svijet sutra kroz koji se učenici upoznaju sa životom i potrebama slijepih i slabovidnih osoba. Nakon vrlo zanimljivog predavanja u školi koje je za naše učenike održao predsjednik Udruge slijepih Istarske županije, odlučili smo u Zagrebu posjetiti Tiflološki muzej te Hrvatsku knjižnicu za slijepe. U Tiflološkom muzeju učenici su se upoznali s nizom pomagala koji olakšavaju svakodnevni život slijepih i slabovidnih osoba, posjetili su tamnu sobu  gdje su se mogli koristiti svim ostalim osjetilima osim vida tako da su  učenici uistinu mogli u potpunosti shvatiti koliko im vid znači u poimanju svijeta i svakodnevnog života. Upoznali smo se s važnošću Vinka Beka u obrazovanju slijepe djece i pogledali filmić koji pokazuje kako su djeca provodila dane u školi koja je u potpunosti bila prilagođena njima s obzirom da se do tada nisu ni imala prilike školovati. Kustosica im je pokazala i različita pisma kojim su se slijepi koristili diljem svijeta sve do pojave Brailleva pisma. U njemu su se okušali i učenici koji su pisali ili na stroju tipkali svoje ime što im je bilo vrlo zanimljivo.

Vrlo ljubazne knjižničarke Hrvatske knjižnice za slijepe provele su ih kroz svoju knjižnicu, objasnile sve aktivnosti kojima se knjižnica bavi, pokazali im police sa zvučnim knjigama, studio u kojima su se i u tom trenutku snimale zvučne knjige  što je učenicima bilo uistinu zanimljivo. Posjetili su i njihovu tiskaru gdje im je ljubazni djelatnik otisnuo logo škole na Braillovom pismu i podijelio svakoj učenici. Ono što im je bilo osobito važno vidjeti je zbirka taktilnih slikovnica u  kojima će se i sami okušati. Bilo je raznolikih, za mlađe i starije čitatelje a  i oduševila ih je raznolikost materijala kojima su se autori koristili u izradi.