Zlatko Kuftić, predsjednik Udruge slijepih Istarske županije, održao predavanja za naše učenike

Autor: Administrator , 3. 2. 2023.

U petak, 3.veljače u našoj je školskoj knjižnici održano vrlo zanimljivo i korisno predavanje Zlatka Kuftića, predsjednika Udruge slijepih Istarske županije. Prvo je predavanje održano za učenike članove Gradskog vijeća mladih naše škole, predstavnika i zamjenika u Vijeću učenika , a drugo za učenike četvrtog razreda. Ove školske godine Gradsko vijeće mladih naše škole provodi projekt „Pružimo podršku danas za bolji svijet sutra“ kroz koji će se upoznati sa životom i potrebama slijepih i slabovidnih osoba, a okušat će se i u izradi taktilne slikovnice. Tim je povodom, kao partner u projektu, Udruga slijepih Istarske županije omogućila našim učenicima da saznaju više o životu slijepih, načinu funkcioniranja Udruge, te o mnogim pomagalima koji njima svakodnevno olakšavaju život. Gospodin  Kuftić  nas je upoznao i s načinom na koji slijepi uživaju u sportu, kako igraju šah, pikado pa čak i nogomet, na koji način slijepe osobe doživljavaju ljude, rekao je da uistinu nikada nije imao neugodnosti ni kao dijete kada je i oslijepio te je poručio našim učenicima da nije potrebno dijeliti ljude prema boji kože, imovinskom stanju nego po tome jesu li ili ne dobre osobe. Djeca su bila prepuna pitanja za našeg gosta, a on im je strpljivo na njih odgovarao. Na kraju susreta imali su priliku vidjeti pomagala koja olakšavaju život slijepim osobama kao što je npr. aparat za prepoznavanje boje koji olakšava odijevanje, najnoviji aparat za prepoznavanje centi i eura,  šahovske figure, domino, i karte za briškulu prilagođene slijepima, pisaći aparat, ali i bijeli štap koji je ujedno i simbol slijepih osoba.

Ovim putem zahvaljujemo Udruzi slijepih Istarske županije i gospodinu Kuftiću na suradnji i pomoći kao i njegovim asistenticama Nini i Samanti na dolasku u našu školu!