Učenici posjetili Zagreb

Autor: Administrator , 15. 11. 2022.

Veći dio osmaša naše škole uputio se u petak, 11. studenog put Zagreba u pratnji svojih učiteljica Jelene, Lee i Danaje. Prva postaja na našem putu bio je Tehnički muzej Nikola Tesla. Posjetili smo četiri velika odjela Muzeja – prije svega, dio posvećen upravo Nikoli Tesli i njegovim izumima. Imali smo zanimljivog i duhovitog predavača koji nas je zadivio pričom o Teslinom životnom putu i genijalnostima u njegovim razmišljanjima, ali i pošteno nasmijao svojim usporedbama življenja u Teslino vrijeme i u današnje vrijeme. Odjel posvećen prometu učenici su dobili priliku sami razgledati – vidjeli smo stare automobile, tramvaje, zrakoplove, helikoptere… Novog predavača dobili smo za odjel posvećen iskorištavanju obnovljivih i neobnovljivih oblika energije – saznali smo kako su se strojevi za pretvorbu energije razvijali kroz povijest, od najjednostavnijih koji su koristili zakon poluge, preko parnoga stroja pa do četverotaktnog motora s unutarnjim izgaranjem. Uživali smo i u mraku Planetarija, gdje smo imali priliku naučiti se orijentirati prema noćnom nebu, upoznati većinu zviježđa i porijeklo njihovih naziva, prepoznati planete i druge zanimljive objekte poput galaksije Andromeda, koji su svakodnevno vidljivi golim okom. Bilo je ponešto za svakoga! U nastavku, posjetili smo sajam knjiga Interliber gdje su učenici dobili malo slobodnog vremena da pronjuškaju nove naslove i pronađu nešto za sebe.

Učenici sedmih razreda su se istog dana uputili u Zagreb i to  najprije na HRT, a zatim na Interliber. U pratnji učiteljice Jasmine, Ankice, Eve i knjižničarke Ivane posjetili su HRT gdje ih je gospođa Nada upoznala s radom televizije, ljudima koji su zaslužni za uspješno prikazivanje programa i raznolikosti istoga, a zatim nas je povela trima zgradama koje čine HRT. Posjetili smo prostoriju u kojoj se snimaju radioigre, gluhu sobu u kojoj nema jeke,  studio Dnevnika, a ono što njam je bilo najzanimljivije jest snimanje emisije o nogometu, proba gitarista emisije Zvijezde pjevaju te snimanje Petog dana. Naravno, s nekim poznatim osobama smo se i fotografirali pa smo se složili da je ovo bilo jedinstvena prilika vidjeti što zapravo stoji iza svega onoga što mi vidimo na malim ekranima.

Nakon HRT-a posjetili smo Interliber, međunarodni sajam knjiga. Bilo nam je zanimljivo vidjeti koliko nakladničkih kuća postoji i što sve one nude, tako da su neki od nas pronašli ponešto za sebe i svoje ukućane koji se vole družiti s knjigom. Možda će ovaj posjet nagnati neke da počnu više čitati s obzirom da Interliber uistinu nudi za svakoga ponešto, a može se pronaći knjiga za doslovno nekoliko kuna. Zbog toga, mislite na sebe – čitajte!

Kako nam je bilo i što smo sve vidjeli, pogledajte OVDJE