Na nastavi stranih jezika obilježen Europski dan jezika

Autor: Administrator , 30. 9. 2022.

“You can never understand one language until you understand at least two“ – Geoffrey Willans

EUROPSKI DAN JEZIKA (pregled aktivnosti)

Ovoga tjedna u svojim razrednim odjelima učenici su proslavili Europski dan jezika., koji se diljem Europe  obilježava 26. rujna, još od 2001., u suradnji s Europskom komisijom.

Vijeće Europe s 46 država članica, potiče na učenje više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Jezična raznolikost ključni je čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, a promicanjem višejezičnosti postiže se veće međukulturno razumijevanje.

U suradnji s učiteljicom Marizom Hrvatin-Mahmutović, učenici su pokazali svoju kreativnost i motivaciju da na što zanimljiviji način prikažu karakteristike pojedine zemlje i jezika.

Potrudili su se da na brojnim jezicima literarnim i likovnim uratcima predstave odabranu zemlju, prenesu svoje poruke, vode dijaloge, recitiraju pjesmice na izvornim jezicima. Donijeli  su karakteristične predmete, a  neki su se i prikladno odjenuli.  Mogli su se čuti francuski, španjolski, portugalski, talijanski, njemački, švedski, grčki jezici, naravno uz engleski, koji je bio jezik posredovanja.

U Područnoj školi Kature je učenica Aurora Pastorčić uz pomoć učiteljice engleskog jezika Maje Višković svojim prijateljima iz razreda predstavila portugalski jezik i pokazala im kako se na portugalskom broji do 10.

Učenici mlađih razreda s učiteljicom Katijom Tefik-Baćac su s obzirom na zastavu države koju si izvukli slučajnim odabirom, tu zastavu prikladno i obojili, naučili naziv glavnoga grada te države i naučili pozdrav na određenom jeziku. Na taj su način iako maleni, naučili simbole europskih država.

Na nastavi talijanskog jezika u matičnoj i područnim školama je također bilo vrlo zanimljivo.  Slušale su se pjesme na stranim jezicima, istraživalo se o zemljama u okruženju i sve predstavilo na plakatima. Učenici su na taj način upoznavali europske države, njihove jezike te neke od simbola odabranih zemalja.

Upoznavali su europske države, njihove jezike te neke od simbola odabranih zemalja. Kratko su prezentirali sve što su saznali i dobro se zabavili a sve pod vodstvom učiteljice Ane Dundare Pajić.

Šestaši su s učiteljicom Elenom analizirali web stranicu posvećenu Europskom danu jezika te odigrali nekoliko igara pomoću kojih su trebali pokazati koliko poznaju pojedine europske države. Nakon toga su se upoznali s 20 činjenica koje do tada možda učenici nisu znali o jezicima Europe.