Školski preventivni program - Obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Administrator , 25. 11. 2021.

I ove godine u suradnji s Gradom Labinom realiziramo niz aktivnosti u Mjesecu borbe protiv ovisnosti za učenike i roditelje.

Grad Labin kroz preventivni program ove godine zajedno sa osnovnim školama Matije Vlačića i „Ivo Lola Ribar“ i u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije organizira online predavanje za učenike 5. – 8. razreda osnovnih škola i roditelje na temu „Učinak konzumacije energetskih pića na razvoj djece“. Predavanje za učenike održat će se 29. studenog u 8,00 sati (prvi školski sat) preko zoom platforme.  Predavanje za roditelje održat će se 30. studenog u 18,00 sati putem zoom platforme na linku u nastavku https://us02web.zoom.us/j/83265589796 te pozivamo roditelje da istom prisustvuju.

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti psihologinja naše škole Hana Šiljan Bembić gostovala je na Radio Labinu 16.studenog s temom „Izazovi roditeljstva u digitalnom dobu“. Zašto nije dobro da mlađa djeca gledaju trenutno popularnu seriju Squid game, koje su opasnosti online izazova, kako prepoznati ovisnost o internetu i kako kao roditelj pružiti zaštitu i podršku svom djetetu u online svijetu možete i dalje poslušati na stranicama Radio Labina na sljedećoj poveznici:

Na navedene teme Grad Labin pripremio je plakate i letke koji će biti podijeljeni učenicima i roditeljima.

Članovi Gradskog vijeća mladih sudjelovat će na online predavanju na temu „Dragocjenost vršnjaka“ od strane psihologinja Centra „Dobar start“.

I ove školske godine stručne suradnice škole će provesti online anketu o pojavnosti ovisnosti među učenicima sedmih i osmih razreda te će pedagoginja rezultate kao i prethodnih godina predstaviti roditeljima učenika sedmih razreda na roditeljskom sastanku. Pedagoginja je sedmašima izlagala o „Štetnosti ovisnosti kod mladih,izlascima i zakonskim okvirima“uz kratke edukativne spotove i razgovor s učenicima. Roditeljima je proslijedila brošurice za edukaciju u ovim zahtjevnim vremenima odrastanja njihove djece.

Na satovima razrednika od 1. do 8. razreda te na satovima prirode, biologije, kemije,hrvatskoga jezika,..… održavaju se tematske radionice i predavanja, izrađuju plakati, osmišljavaju slogani. Učenici Vijeća učenika škole će održati svoj tematski sastanak Prevencije ovisnosti kod mladih.

Nadamo se da ćemo i ovim edukativnim aktivnostima pridonijeti da naša djeca izaberu „Zdrav život-kojemu će reći DA ,a sredstvima ovisnosti  NE“ jer većina njih tako misli i živi.