Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj školi

Autor: Administrator , 21. 12. 2015.

U našoj je školi i ove godine obilježen Mjesec borbe protiv ovisnosti nizom aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici od prvog do osmog razreda pod vodstvom svojih učitelja. Učenici sedmih i osmih razreda su u kinu pogledali edukativnu predstavu „Bijeg nije rješenje“ Teatra Tirena, predstavu koja govori o tome na koji način učenici padaju pod utjecaj društva i koje su to odluke koje mijenjaju živote. Za učenike osmih razreda, njihove roditelje, a i učitelje organizirano je predavanje dr.Zoričića u Gradskoj knjižnici Labin na temu „Prevencija alkohola i kockanja mladih“. Djelatnice PU Labin su za osme razrede održale predavanje „Zdrav za 5“ na kojemu su učenike upoznale s opasnim posljedicama konzumiranja alkohola i do nesreća do kojih može doći prilikom vožnje s osobom koja je u alkoholiziranom stanju. Psihologinja i pedagoginja su anketirale učenike o pojavnosti ovisnosti među učenicima sedmih i osmih razreda. Pedagoginja će, u suradnji s predstavnicima PP Labin, održati roditeljske sastanke na istu temu s roditeljima učenika sedmih razreda. Održala je i predavanja na satovima razrednika sedmih razreda na temu prevencije ovisnosti. Škola se prijavila i za provedbu projekta "Lav u meni" - prevencija pušenja i ovisničkih ponašanja te jačanje osobnih kompetencija učenika (za učenike 7. i 8. raz.) koji će se realizirati u 2.polugodištu. Obilježen je i Dan borbe protiv AIDS-a nošenjem prigodne crvene vrpce. Učenici Vijeća učenika i Gradskog vijeća mladih su izrađivali plakate i dijelili letke s policajcima u labinskim kafićima kako bi upozorili na zabranu točenja alkohola i prodaju cigareta mlađima od osamnaest godina. Na satovima biologije i kemije se također razgovaralo i učilo o vrstama ovisnosti, kao i na satovima razrednika gdje su održane radionice i izrađivali se plakati na temu prevencije ovisnosti kod mladih. Učenici mlađih razreda  matične i područnih škola su se protiv ovisnosti borili sportom i štafetnim takmičarskim igrama (igre spretnosti, trčanje, skakanje), izrađivali su plakate na temu ovisnosti, imali razne edukativne radionice na temu različitih vrsta ovisnosti, ovisnosti  u njihovom okruženju, ovisnosti o računalima, medijima i sredstvima ovisnosti. Sportske su susrete u košarci i nogometu imali i učenici u predmetnoj nastavi. Sve ove aktivnosti pokazuju da nikad nije prerano zapravo govoriti djeci o ovisnostima i opasnostima koje one donose, te da ih nikada nije dovoljno upozoravati na odluke koje će donositi prilikom odrastanja a koje ih do ovisnosti mogu i dovesti.

« Ožujak 2024 »