Predavanja o medijima za roditelje osnovnih škola Grada Labina

Autor: Hana Šiljan, 1. 4. 2009.

U OŠ „Ivo Lola Ribar“ školska je psihologinja, Hana Šiljan Bembić, održala predavanje za roditelje učenika viših razreda na temu :“Djeca i moderni mediji“. Organizirana su ukupno 4 roditeljska sastanka, po jedan za svaki razred i pripadajuća razredna odjeljenja. Cilj predavanja bio je upoznavanje roditelja s modernim medijima koje učenici koriste, prednostima i nedostacima istih. Najviše je pažnje posvećeno utjecaju nasilja na televiziji, raznim servisima komunikacije kojima se učenici koriste na Internetu te savjetovanju roditelja kako odgajati djecu da budu medijski pismena. Prikazani su i rezultati kratkog istraživanja na temu korištenja suvremenih medija koje je psihologinja provela među učenicima sedmih i osmih razreda. Pripremila je i prigodan članak za učenike u novom Školskom listu u kojem ih savjetuje kako sigurno koristiti Internet i sadržaje koji se na njemu nude. Medijska pismenost i odgoj djece potiče se i kroz izbornu nastavu informatike.
Predavanje slične tematike pod nazivom :“ Između (video)medijske pismenosti i (video)medijske ovisnosti održano je i u školi Matije Vlačića za roditelje petih i šestih razreda. Predavanje je, u suradnji s Obiteljskim centrom Istarske županije, održao pulski psiholog, prof. Dževdet Hadžiselimović. Ove su aktivnosti održane povodom Tjedna psihologije koji se ove godine obilježavao od 16. do 22. veljače.

Tjedan psihologije je tjedan u kojem psiholozi na najrazličitije načine predstavljaju psihologiju i njezinu primjenu na različitim područjima prakse, u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, fakultetima, centrima za socijalnu skrb, bolnicama i domovima zdravlja, u knjižnicama i knjižarama, gradskim vijećnicama,ali i na ulicama i trgovima, medijima, novinama, televiziji, radiju, internetu. Tjedan psihologije ove je godine održan u 39 gradova kroz ukupno 175 različitih događanja. Tema „Djeca i moderni mediji“, koju je svojim predavanjem dotakla psihologinja Hana Šiljan Bembić, nadovezuje se na zaključke sa 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa. Konferencija je od 1. do 4. listopada 2008. održana u Poreču s temom Psihologija – mediji – etika. Na Konferenciji je donijet cijeli niz zaključaka i smjernica za daljnji rad psihologa, a jedan je od zaključaka bio poticanje medijske pismenosti djece i roditelja. Ponukani tim smjernicama, velik broj psihologa je ove godine u Tjednu psihologije svoju pažnju i rad usmjerio upravo toj tematici – odnosno poticanju građanstva da se što više educiraju o modernim medijima i njihovom utjecaju te da zauzmu svoj stav i bore se protiv neprikladnih sadržaja i vrijednosti koje se u modernim medijima promoviraju.