Obilježavanje Dana kravate

Autor: Administrator , 20. 10. 2015.

Svake godine, 18. listopada, obilježava se Dan kravate. Naime, na taj dan izvedena je, 2003. godine, instalacija "Kravata oko Arene" u Puli. Cijeli projekt pokrenula je Academia Cravatica, neprofitna ustanova koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unapređivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine. Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti.

Ove godine u našoj školi obilježili smo Dan kravate u petak (16.10.) kroz niz aktivnosti. Naučili smo kako vezati kravatu na radionicama koje je održala učiteljica Ana Durbić Malinarić. Na satu engleskog jezika vrijedni učenici 7.c razreda i učiteljica Jadranka Zulijani istražili su kako se na ostalim jezicima kaže kravata te su crtali kravate koje su izložili na panou u učionici engleskog jezika. Kravate su se crtale i na satima likovne kulture u predmetnoj nastavi te je učiteljica Anessa Alagić Negri najbolje radove izložila u holu matične škole. Kravate su izrađivali i svi učenici mlađih razreda matične i područnih škola sa svojim učiteljicama, na satovima likovne kulture i u produženom boravku. Bili su vrlo maštoviti i vrijedni, te na kraju svojim veselim kravatama uredili školske panoe.

U petak smo  došli s kravatama oko vrata. Slikali smo se u obliku kravate i održali natjecanje u brzini vezivanja kravate u našoj školskoj knjižnici. Pobijedila je  Massima Derosi, učenica petog razreda,  koja je uspjela složiti kravatu u nevjerojatnih 4,65 sekundi.  Naučili smo da kravata potječe upravo od Hrvata, te smo sretni i ponosni što smo na svoj način obilježili ovaj dan.

Galeriju fotografija pogledajte OVDJE.