Obilježili smo Svjetski dan oralnog zdravlja u sklopu projekta Zaštita zubi

Autor: Ivana Griparić Fable, 25. 3. 2024.

I ove smo se godine pridružili obilježavanju  Svjetskog dana oralnog zdravlja (eng. World Oral Health Day, WOHD), koji se svake godine obilježava 20. ožujka, a promiče razvijanje svijesti o važnosti brige o oralnom zdravlju i njegovom značaju u očuvanju općeg zdravlja.

Oralne bolesti su inače glavni zdravstveni problemi u mnogim zemljama i mogu negativno utjecati na kvalitetu života s obzirom na to da uzrokuju bol i nelagodu, socijalnu izolaciju i gubitak samopouzdanja, a često su povezane s drugim ozbiljnim zdravstvenim tegobama.

Ovogodišnji Svjetski dan oralnog zdravlja se u cijelom svijetu, pa tako i u Hrvatskoj obilježava pod sloganom “Zdrava usta su… sretno tijelo” (eng. A happy mouth is… a happy body), kojim se želi ukazati na to da je oralno zdravlje važno za sveopće zdravlje.

(izvor: https://www.hzjz.hr/sluzba-javno-zdravstvo/svjetski-dan-oralnog-zdravlja-2024-g/)

Obilježavanju ovoga dana pridružili su se učenici razredne i predmetne nastave naše škole, a ovaj se projekt  "Zaštita zubi" godinama provodi kroz suradnju naše škole i Labina – Zdravog grada.

Aktivnosti pogledajte u FOTOGALERIJI

Učenici petih razreda na satu prirode su razgovarali o važnosti zdravlja zubi i kako očuvati zdravlje usne šupljine.  Učenici su demonstrirali četkanje zuba na modelu zuba, te im je ukazano na pogreške koje čine prilikom četkanja, te kako pravilno četkati zube.

Učenicima osmih razreda na satu biologije objašnjeno je kroz prezentaciju Fokalne oralne infekcije kako bolesti zuba mogu utjecati na bolesti ostalih organskih sustava.

Učenici sedmih razreda proučili su i izradili prezentaciju na temu Njega, zaštita i bolesti zuba te su ostalim učenicima iz razreda opisali koje su najčešće bolesti i kako pravilno njegovati i zaštiti zube.

Najmlađi su se učenici naše škole posvetili ovoj temi i kroz igru i zabavu mnogo toga o zubima naučili. Glavni provoditelji projekta su upravo učenici produženog boravka sa svojim učiteljicama.  Učili su kako pravilno četkati zube, zašto je važno pravilno se hraniti, pogledali su edukativne prezentacije i napravili mnogo kreativnih radova. Bravo na domišljatosti i trudu!