Obilježili smo Europski dan jezika

Autor: Administrator , 3. 10. 2024.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Cilj je promovirati i zaštiti bogatu jezičnu raznolikost Europe te podići svijest o važnosti cjeloživotnog učenja jezika. Obilježava se od 2001. godine kada je utemeljen na inicijativu Vijeća Europe.

U Europi postoje 24 službena jezika, a uz regionalne i manjinske jezike, ukupno se diljem kontinenta govori preko 200 jezika. Gotovo 700 milijuna Europljana, zastupanih u Vijeću Europe s 46 država članica, potiču se na učenje što više jezika. I to u svakoj životnoj dobi, bilo u školi ili van škole.

Ove se godine obilježava pod temom „Jezici za mir“. Jezična raznolikost i jezično obrazovanje mogu imati ključnu ulogu u promicanju kulture mira, zajedničkog života i demokracije. Fotogaleriju pogledajte OVDJE

I ove školske godine učenici naše škole sudjelovali su kroz različite aktivnosti u obilježavanju Europskog dana jezika:

- učenici prvih razreda bojili su zastave Europske unije;

- učenici drugih razreda bojiali su zastave Hrvatske, Italije i Ujedinjenog kraljevstva sa svojim sastavnim dijelovima (Škotska, Wales, Sjeverna Irska);

- učenici trećih razreda su na hrvatskom, engleskom i talijanskom jeziku pisali i ukrašavali riječi HELLO!, WELCOME!, GOOD BYE!, te ih naučili napamet;

- učenici četvrtih razreda su po grupama na unaprijed ispisanoj slijepoj karti Europe pronalazili i upisivali nazive država i glavnih gradova (Hrvatska, UK, Italija, Belgija) te ih bojili bojama pripadajućih zastava;

- učenici petih razreda bojili su zastave europskih zemalja;

- učenici šestih razreda su pisali riječi HVALA, OPROSTI, VOLIM TE, MIR na raznim europskim jezicima te ih govorili napamet;

- učenici sedmih razreda trebali su pronaći zanimljive činjenice i znamenitosti o pojedinim europskim državama te ih predstaviti na plakatima.

- učenici osmih razreda izradili su i prezentirali znamenitosti europskih zemalja uz pomoć digitalnih sadržaja;  također su izradili postere/plakate koji ilustriraju temu „Jezici za mir“ te su koristili simbole i prevodili riječ „mir“ na nekoliko europskih jezika kako bi prenijeli poruku jedinstva i razumijevanja među različitim jezicima;  plakati/posteri biti će poslani i prikazani na web stranici EDL-a te ukoliko budu nagrađeni biti će izloženi u prostorijama Europskog centra za moderne jezike.

« Listopad 2024 »