Priveli smo kraju projekt Čitanje ne poznaje granice

Autor: Ivana Griparić Fable, 18. 6. 2024.

Naša škola OŠ „Ivo Lola Ribar“ Labin još se jednom odlučila uključiti u ovaj projekt poticanja čitanja, kreativnosti i dječje mašte. Učenici trećeg razreda matične škole su sa svojom učiteljicom Tamarom Poldrugovac-Franković i knjižničarkom Ivanom Griparić Fable proveli niz aktivnosti u ovom projektu povezavši se sa školom Orehek u Kranju. Odlučili smo se za da naslova slovenske književnosti i to za knjigu  „Božićni snjegović“ Ele Peroci i  „Anicu na ljetovanju“ Dese Muck.

Prije početka čitanja i svih popratnih  aktivnosti, učenici su dobili zadatak istražiti Sloveniju, Ljubljanu ,ali i Kranj te sve rezultate predstaviti svojim prijateljima iz razreda. Bilo je vrlo zanimljivo slušati njihova izlaganja. Napravili smo PREZENTACIJU u kojoj su se učenici ukratko predstavili svojim prijateljima iz Slovenije, a oni su i nama poslali video što nas je jako razveselilo.  Oko Božića pročitali smo „Božićnog snjegovića“ i svojim papirnatim snjegovićima ukrasili knjižnicu. Razgovarali smo i o božićnim običajima, načinu proslave u našim obiteljima te poklonima koje bismo voljeli pronaći ispod božićnog drvca.

Anica je uvijek popularna među djecom, tako da smo uživali u Aničinom ljetovanju i nakon hladne zime posvetili se ljetnim radostima. Nakon zajedničkog čitanja romana naglas, učenici su jednom kod kuće pročitali djelo i dobili zadatak predložiti aktivnosti nakon čitanja. Jedno smo druženje posvetili vlastitim uspomenama s ljetovanja tako da je svaki učenik ispričao gdje je ljetovao, po čemu pamti baš ovo ljetovanje, a sve su potkrijepili i suvenirima, kamenčićima, plišancima koje su doveli s putovanja. S obzirom da živimo na moru, posvetili smo posebnu pažnju i tome kako se ponašati u vrućim ljetnim danima, kako se brinuti za svoju kožu i na što trebamo pripaziti. Jedna nam se ideja posebno svidjela, a to je da oblutke s rabačke plaže ukrasimo tako da smo na sljedećem susretu to odlučili i napraviti. Naši oblutci su ispali prekrasni, pravi pravcati suveniri. Dana 13.lipnja organizirali smo online susret putem ZOOM-a s našim prijateljima iz Kranja te njihovom učiteljicom Matejom i knjižničarkom Andrejom. Na susretu smo se upoznali, našim smo prijateljima predstavili svoj grad, aktivnosti koje smo realizirali kroz projekt i pjevali im i recitirali na labinskoj cakavici. Oni su nam također predstavili svoje aktivnosti vezane uz knjigu Mire Gavrana, a saznali smo da su mnogi već i posjetili Istru. Zaključili smo da želimo nastaviti suradnju dogodine te je  okruniti druženjem uživo.

« Srpanj 2024 »