Preko nastavnih predmeta i na satovima razrednog odjela a osobito u mjesecu borbe protiv ovisnosti pojačano se djecu educira o zdravim načinima života – kao prevencija ovisnosti te o opasnostima konzumiranja cigareta, alkohola i droga kroz tematske radionice, izradu prigodnih plakata i podjelu edukativnih letaka.
Koordinator aktivnosti Školskog preventivnog programa je pedagog uz pomoć psihologa, a u suradnji i uključivanju svih odgovornih subjekata na prevenciji. Osnovni cilj ŠPP-a je pravodobno informiranje kako bi se smanjio interes djece i mladih za uzimanje sredstva ovisnosti, prevencija nasilja među djecom te unapređivanje i zaštita zdravlja mladih.
Ovakav program ima za cilj omogućiti djetetu stvaranje pozitivne slike o sebi postavljanjem primjerenih zahtjeva kojima dijete može udovoljiti i kako doživjeti uspjeh, razvijati samopoštovanje, pružiti pomoć u rješavanju kriznih situacija (neuspjeh u školi, problemi u obitelji), prihvatiti različitost među djecom, otvoriti komunikaciju između učenika i učitelja, omogućiti samopotvrđivanje na društveno prihvatljiv način, organizirati slobodno vrijeme učenika ponudom različitih izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, organizirati predavanja za učenike i roditelje na temu kvalitete življenja.
Sadržaji rada:
- Škola kao milje
- Afirmacija karijere uspješnog roditeljstva
- Slobodno vrijeme djece i mladeži
- Specifično obrazovanje učenika
- Učenje životnih (socijalnih) vještina
- Diskretni personalni zaštitni postupak
- Razred kao terapijska zajednica
- Mjere sekundarne prevencije ovisnosti
- Suradnja škole s drugim institucijama
- Edukacija prosvjetnih djelatnika
Svjesni poteškoća svakodnevnog života i odgoja mladih, činimo maksimalne napore i provođenjem preventivnih aktivnosti u školi te kroz suradnju sa Gradom nastojimo poboljšati kvalitetu života naših učenika.