2019-06-26 12:12:37

Jadransko more – onečišćenje i zaštita

U školskoj godini 2018./2019. realiziran je eko projekt „Jadransko more – onečišćenje i zaštita“. Ciljevi projekta su:

 - upoznati učenike s problemima onečišćenja mora

– uočiti koji su najčešći otpaci koji završavaju u moru

 - uočiti utjecaj otpadaka na živa bića u moru

- poticati učenike na razmišljanje o načinima djelovanja – zaštite mora od onečišćenja

Učenici su saznali da se procjenjuje da oko osam milijuna tona plastike završi u svjetskim morima. More zagađuju izvodi kanalizacije, otpadne vode brodova, a velik dio otpada dolazi s kopna.

Najčešće vrste otpada u Jadranu su: papir, staklo, plastika, drvo, metal, odjeća, guma.

 Vrijeme potrebno da se otpad razgradi:

 plastična vrećica: 10-20 g,

cigareta: 10 g, 

plastični pribor: 100-1000g

kartonska kutija : 2 mjeseca…

Oko 90% svjetske ribe, pa tako i jadranske, zagađeno je plastikom. Mikročestice plastike pripremom i konzumacijom ribe unosimo u organizam.

Masovni turizam koji se razvija kod nas ne ide u korist ovim podacima.

Iako se u posljednje vrijeme sve više govori o zabrani uporabe plastike, pojedine zemlje poduzimaju i ozbiljne korake, promjene moraju krenuti od pojedinaca. Koševi za smeće se nalaze na svakom koraku, a ako ga i nema, smeće se ne baca i ne ostavlja na plaži nego pokupi i nosi do najbližeg koša za smeće. Boce, vrećice, plastični omoti koje ostavimo na plaži najvjerojatnije će završiti u moru, a time u hranidbenom lancu u moru, te konzumacijom morskih plodova u našem organizmu. O tome moramo razmišljati svaki put kad nam bude teško pokupiti smeće za sobom.

Projekt je ostvaren kroz nekoliko predavanja, prezentacija i slika o problemu plastike u moru. Učenici su upoznati i s ekološkim incidentom koji se dogodio 2018. g u Trgetu, te su osmislili pitanja za intervju s gospodinom  koji se nalazio na licu mjesta. Posjetili smo Trget, te saznali što se točno događalo. Intervju možete pročitati OVDJE.

U planu je bilo i čišćenje plaže, ali je zbog lošeg vremena odgođeno, te će biti realizirano početkom sljedeće školske godine.

U projektu su sudjelovali učenici petih i šestih razreda (12) članovi Eko grupe.

Nositelji projekta: Ana Durbić Malinarić  (voditeljice Eko grupe), Hana Šiljan Bembić (šk. psiholog) i Ester Stemberger (šk. pedagog)


Osnovna škola "Ivo Lola Ribar" Labin