PRAVILA PONAŠANJA U VIRTUALNIM RAZREDIMA/UČIONICAMA

Autor: Administrator , 31. 3. 2020.

Dragi učenici,

od ponedjeljka, 16.3.2020., krenuli smo na virtualnu nastavu - nastavu na daljinu, uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Stoga vas moramo upoznati i podsjetiti na pravila ponašanja u virtualnom okruženju (na Internetu). Pročitajte upute i podsjetnik te izbjegnite neugodne situacije.

Realizacija radnih zadataka

• Prisustvovanje online nastavi i izvršavanje zadataka je obavezno.
    Učenici trebaju izvršavati zadatke postavljene u virtualnoj učionici, a učitelji će pratiti aktivnosti učenika.
  • Učitelji objavljuju zadatke do 10,00 sati za pojedini nastavni dan.
  • Učenik je dužan pregledati sve zadatke i potvrditi da su ih vidjeli pritiskom na “Like” ispod objave učitelja ili komentarom na objavu. Time ujedno potvrđuju svoju prisutnost na nastavi u virtualnoj učionici tog dana.
  • Ukoliko su učenici zbog bilo kojeg razloga bili spriječeni prisustvovati nastavi roditelji su dužni javiti se razredniku/razrednici kako bi opravdali izostanak učenika koji će biti evidentiran u e-Dnevniku.
  • Prihvatljivo je da učenici obave svoje zadatke bilo kada tijekom dana poštujući rokove koje određuju učitelji.

Pravila ponašanja u virtualnim učionicama i na internetu

• Prilikom pisanja u virtualnoj učionici, važno je lijepo i pristojno se izražavati,  koristiti se književnim jezikom i pisati u skladu s gramatičkim pravilima, bez upotrebe skraćenica i nerazumljivih izraza. Nije dopušteno slanje neprimjerenog sadržaja i linkova koji nisu vezani uz gradivo.
  • U virtualnoj učionici vrijede ista pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici u školi. Nije dopušteno vrijeđanje, omalovažavanje, laganje, psovanje i nasilno ponašanje. U slučaju neprimjerenih oblika ponašanja učenici mogu snositi posljedice u skladu s Pravilnikom o kriterijima za izricanje pedagoških mjera.
  • Pri citiranju ili preuzimanju tekstova uvijek navedite i njihov izvor ili autora.
  • Pri pisanju ne upotrebljavajte velika slova jer ona daju dojam da galamite ili vičete.
  • Na tuđim web stranicama, blogovima ili forumima ponašajte se kao pristojan gost, što podrazumijeva pristojno ponašanje i lijepo izražavanje.
  • Ne sudjelujte u tračevima i raspravama u kojima se nekoga ogovara, već radije nastojte nekome uljepšati  dan.
  • Nigdje na Internetu ne objavljujte osobne podatke svojih prijatelja, sadržaj vaše elektronske komunikacije ili fotografije, a da za to prije niste dobili njihovu suglasnost (njihov pristanak).
  • Ne raspravljajte s onima koji ismijavaju nečiji izgled ili osobine, odnosno koji potpiruju vjerske, nacionalne, rasne, spolne ili bilo koje druge sukobe. Najbolja reakcija na provokacije jest – ne reagirati!
  • Nemojte slati poruke i odgovarati na njih kad ste ljuti. Na Internetu uvijek ostaje pisani trag kojeg netko može upotrijebiti protiv vas.
  • Ne šaljite poruke intimnog sadržaja jer ih uvijek netko može pročitati, zbog čega vama ili primatelju poruke poslije može biti žao.
  • Ne šaljite poruke za koje niste sigurni da ih ljudi žele primiti, primjerice, reklamne poruke, lančana pisma, teške datoteke ili neprimjerene sadržaje.
  • Ako naiđete na nečiji otvoren sandučić elektronske pošte, odjavite se s njega i zatvorite ga. Pravilo o neotvaranju i nečitanju tuđih pisama jednako vrijedi i na Internetu.
  • Uvijek se pitajte tri stvari: “Jesu li informacije koje šaljete – dobre, istinite i korisne?”.
  • Predstavljanje tuđim imenom strogo je zabranjeno.
  • Ne činite ništa što je protuzakonito ili što je u suprotnosti s moralnim normama.
  • Za pravdu u stvarnom životu odgovorni su policija i sudstvo, a na Internetu administratori i moderatori. U slučaju kršenja zakona ili pravila pristojnog ponašanja, obratite se njima za pomoć ili nekoj odrasloj osobi.

Ne činite drugima ono što ne želite da drugi čine vama.

Iako niste u školi, dužni ste se pridržavati pravila jer i za nastavu na daljinu vrijede svi Pravilnici koji vrijede u školi.