Nova izvannastavna aktivnost u našoj školi - BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Autor: Administrator , 29. 11. 2021.

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovoga projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanima uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek.

Glavni ciljevi projekta su upoznavanje učenika s važnošću stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti; upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja; usvajanje odgovornoga ponašanja prema vlastitome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu; analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije; osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru; popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području kroz učenički istraživački rad; razvijanje interesa za znanost i istraživanje; razvijanje suradničkoga odnosa među učenicima te učenicima i mentorima; razvijanje i usavršavanje digitalnih kompetencija kroz izradu digitalnih video i audiomaterijala; poticanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina. Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj u okviru izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita sa planiranih 35 nastavnih sati godišnje. Namijenjen je kombiniranim skupinama učenika od 5.-8. razreda osnovne škole.

Voditeljica izvannastavne aktivnosti je uč. prirode i biologije Ana Durbić Malinarić, a aktivnost se održava četvorkom u 13:10h u učionici biologije.

Provedene aktivnosti u rujnu, listopadu i studenom:

U sklopu prve cjeline BIOSIGURNOST i BIOZAŠITA upoznali smo se s pojmovima biosigurnost i biozaštita, biohazard, te smo se upoznali sa zaštitnom opremom, naučili smo pravilno staviti i ukloniti masku, te pravilno prati ruke. Crtali smo znak koji označava biološku opasnost i izradili i dizajnirali svoje maske.

U drugoj cjelini ZARAZNE BOLESTI I NJIHOVI UZROČNICI smo naučili što su to patogeni organizmi, a što zoonoze. Istražili smo uzročnike i simptome bolesti poput ebole, bjesnoće, meningitisa, tetanusa…, te izradili zajedničku prezentaciju. Naučili smo razliku između virusa i bakterija, te kako je nastalo cjepivo i što se postiže cijepljenjem.

Mikroskopirali smo i crtali uzročnike nekih bolesti  i parazita poput metilja i trakavice.