Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja

Autor: Administrator , 20. 1. 2020.

Ove smo se godine po prvi puta uključili u projekt poticanja čitanja Čitanje ne poznaje granice /Branje ne pozna meja. To je projekt koji su pokrenuli školski knjižničari Hrvatske i Slovenije a za cilj ima poticanje čitanja te suradnja između hrvatskih i slovenskih učenika, njihovih učiteljica i školskih knjižničara. Učenici u Hrvatskoj čitaju hrvatske prijevode slovenskih djela, a u Sloveniji učenici čitaju slovenski prijevod hrvatskih djela, a time upoznaju i drugu zemlju, običaje, kulturu te provode niz aktivnosti koje su povezane uz djelo koje čitaju, vrhunac svih aktivnosti trebao bi biti susret partnera u projektu. U našoj školi projekt provode učenici 3.razreda matične škole pod vodstvom učiteljice Tamare Poldrugovac- Franković i knjižničarke Ivane Griparić Fable. Projektni partneri su nam učenici iz Osnovne škole Orahek iz Kranja koji čitaju djelo „Ja magarac“ Zvonimira Baloga, dok naši učenici čitaju „Anicu i sportski dan“ Dese Muck.

Dosadašnje aktivnosti uključuju čitanje djela naglas u razredu i u školskoj knjižnici, istraživanje o Sloveniji i Kranju, a učenica Emily, koja je prvi razred završila u Sloveniji, učila nas je slovenski jezik. Učili smo brojeve, neke izraze i riječi i baš smo se dobro zabavili. U kvizu koji je organiziran nakon sata slovenskog pobijedila je grupa koju su činili učenici Mei, Amelie, Christian i Diego. S obzirom da nam je cilj i uprizoriti pročitano djelo, napravili smo audiciju za izbor glumaca koji će u igrokazu glumiti u igrokazu. Čestitke Saši (Anica), Leniju (Jakov), Nikolini (Aničina mama) i Ivoni (Jakovljeva baka) na dobivenim ulogama. Aktivnosti ovoga projekta provodit će se do mjeseca svibnja.

« Ožujak 2024 »