Održane edukativne tribine i predavanja o prevenciji ovisnosti (za učenike,učitelje i roditelje) - prof. dr. sc. Slavko Sakoman

Autor: Administrator , 4. 12. 2017.

Bila nam je posebna  čast i zadovoljstvo što je u našem gradu gostovao vrsni liječnik, stručnjak za problematiku ovisnosti, posebno u radu s mladima prof. dr. sc. Slavko Sakoman koji je svojim edukativnim tribinama i predavanjima za učenike, učitelje i roditelje dao doprinos u prevenciji ovisnosti među mladima i realizaciji Školskih preventivnih programa u našim školama.  Tribine i predavanje na temu prevencije ovisnosti mladih održale su se 29. studenog za srednju školu te 30. studenog za osnovne škole.  U jutarnjim satima realizirale su se dvije tribine za učenike VIII.razreda OŠ,  I.razreda SŠ te predstavnike Vijeća učenika. U popodnevnim satima održana su ukupno četiri predavanja za učitelje i nastavnike, Vijeće roditelja te roditelje učenika.

Prof.dr.sc.Slavko Sakoman je svojim ogromnim znanjem i iskustvom, zanimljivošću izlaganja govorio o neizmjernoj važnosti obiteljskog odgoja, ODNOSA između učitelja i djeteta, roditelja i djeteta, čime se stječe povjerenje što je i najbolja prevencija ovisnosti i neprihvatljivih ponašanja. Naglašavao je potrebu shvaćanja različitosti  djece i situacija u kojima odrastaju. Odrasli im moraju biti podrška na putu njihova odrastanja uz jasno određivanje granica, kontrolu i nadzor u slobodno vrijeme. Osobna iskustva profesorovih pacijenata, pregršt informacija, osobne priče i doza humora ni jednog slušatelja nisu ostavili ravnodušnim.

Učenicima je objasnio kako sa sazrijevanjem postaju sve spremniji donositi odgovorne, savjesne odluke koje utječu na njihov život. Naglasio je opasnosti konzumacije svih vrsta droga. Usmjerio je učenike da se posvete razvoju svojih interesa prema umjetnosti, znanosti, humanosti, duhovnosti, sportu,.... Djeci je bilo jako zanimljivo iz prve ruke čuti kakve posljedice konzumiranje droge ostavlja na pojedince te kako spriječiti konzumaciju i prepoznati znakove koji vode u ovisnost o drogama. Reakcije učenika bile su i više nego pozitivne te su se rado uključivali u rasprave i postavljali pitanja.

Pokazao je zadovoljstvo osjećajući da škole i Grad  brinu o mladima.

Svojim je tribinama zasigurno pridonio poboljšanju prevencije ovisnosti u našem Gradu, a ako i jedna mlada osoba razmisli prije nego uđe u pakao droge cilj je ostvaren.

Pedagoginja Ester Stemberger, prof.

Organizatori  Grad Labin- Labin – Zdravi grad uz podršku ravnatelja i stručnih suradnika OŠ „Ivo Lola Ribar“ Labin, OŠ Matije Vlačića Labin i SŠ Mate Blažine Labin

« Ožujak 2024 »