Obilježili smo Europski tjedan mobilnosti (16.-22.09.2017.)

Autor: Administrator , 26. 9. 2017.

U obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti ove su nas godine uveli učenici i učiteljice PŠ Vinež koji su u četvrtak, 14.09. šetali mjestom Brseč u kojem su posjetili najmanje kazalište na svijetu. Pješačili su i po Vinežu i družili se na igralištima.

U ponedjeljak, 18.09. pješačili su šestaši i sedmaši. Šestaši su u pratnji g.Vedrana Kosa, učitelja povijesti te razrednika upoznali dio crkvene graditeljske baštine grada Labina (crkve Sv.Kuzme i Damjana, Sv.Marije Magdalene, Sv.Antuna i Sv.Marije Tješiteljice).

Učenici sedmih razreda su u pratnji svojih razrednica i školske knjižničarke posjetili Gornji Labin. Pješice su se uputili od škole do Staroga grada Labina kako bi posjetili Gradsku galeriju i Muzej grada Labina. Tamo su imali priliku razgledati postavljenu izložbu cijenjenog labinskog umjetnika, gospodina Quintina Bassanija  pod nazivom „Retrospektiva“.  Njegova izložena djela su razgledali u muzeju i galeriji gdje su im voditeljice galerije objasnile sve o njegovom stvaralaštvu. Nakon toga učenici su pogledali kratak filmić o životu i radu Quintina Bassanija.

Petaši su ovaj tjedan započeli s jutarnjim razgibavanjem na satu razrednog odjela koje će se realizirati tijekom cijele školske godine sa svojim razrednicama, a učiteljica TZK s njima će odraditi kineziterapeutski trening kako bi se prevenirale deformacije od lošeg držanja, preteških torbi, pretilosti,...

Kroz tjedan je na satovima prirode obilježen Međunarodni dan ozonskog omotača gdje su učenici šestih razreda zainteresirani za ovu temu prezentirali svoja istraživanja ostalim učenicima iz razreda.

U četvrtak, 20.09. prvaši su se u pratnji učiteljica uputili na poligon kako bi se družili s predstavnicima MUP-a i HAK-a u akciji „Sigurno i vješto u prometu“. Naučili su prometna pravila, hodati pravilno preko pješačkog prijelaza, a posebno ih se dojmio policijski vozni park. Učenici PŠ Kature stvarali su sa svojim učiteljicama likovne radove na temu mobilnosti, kako na papiru u školi, tako i kredom na školskom igralištu.

U petak, 21.09. je za PŠ Kature bio organiziran "Hodajući autobus do škole (PEDIBUS)" odnosno pratnja odraslih za učenike koji pješače do škole. Učenike su uz pomoć komunalnog redara pratili zainteresirani roditelji i školska psihologinja. Cilj ove aktivnosti bila je promocija pješačenja učenika do škole.  Istog su dana učenici mlađih razreda matične škole sa svojim učiteljicama pješačili do Zelenica gdje je za njih bila organizirana Zumba. Učenici korisnici produženih boravaka svih naših škola sa svojim su učiteljicama pješačili, igrali se i družili u parkovima i na školskim igralištima kako bi obilježili Dan bez automobila. U matičnoj su školi bili i vrlo kreativni te su od starih CD-ova i papirnatih tanjura izradili neobična vozila.

Zbog kiše odgođene su štafetne igre na novom igralištu za PŠ Vinež te pješačenje i igre na NK Iskra za PŠ Kature.

« Ožujak 2024 »