Stop nasilju u školi!

Autor: Administrator , 22. 11. 2016.

Predstavnici Gradskog vijeća mladih Srednje škole Mate Blažine posjetili su našu školu kako bi učenicima sedmih razreda održali predavanje na temu „Stop nasilju u školi!“.

Naime, prezentirali su nam aplikaciju koja je nastala u sklopu međunarodnog projekta THIN LINE koji su zajednički realizirali norveški grad Sandnes s Gradskim Vijećem mladih te grad Labin u sklopu projekta Labin – zdravi grad i Srednja škola Mate Blažine.

Projekt financiran sredstvima EU fondova omogućio je dvije razmjene učenika, a trajao je od travnja do lipnja 2014. godine. Hrvatska verzija aplikacije Zaustavimo nasilje u školama prilagodba je norveške mobilne aplikacije Stopp mobbing i skolen koju je kreirala jedna norveška novinska agencija 2012./2013. godine. U sklopu projekta Thin line dali su suglasnost za njezin prijevod, korištenje i besplatnu distribuciju. U izradi hrvatske verzije norveška aplikacija služila je kao nit vodilja čiji su sadržaji prilagođeni hrvatskim zakonima i protokolima. Mateja Klapčić, Erna Kurbašić, Aleksandar Parenta, Elena Miletić, Massima Milevoj i Mihaela Kožljan, ujedno i bivši učenici naše škole, učenicima 7.a i 7.b razreda prezentirali su aplikaciju, pokazali kako je koristiti, te čemu aplikacija služi. Naglasak je tijekom cijelog predavanja bio na sprječavanju i prepoznavanju nasilja kod djece/odraslih. Mladi predavači rekli su kako je jako važno prepoznati ponašanje pojedinaca koji pokazuju znakove nasilnog ponašanja koje je potrebno prijaviti roditeljima/starateljima, učiteljima te institucijama.

Sedmaši su predavanje pratili s velikim interesom i zanimanjem, na kraju postavili nekoliko pitanja, a kada smo začuli zvono koje označava kraj školskoga sata, srednjoškolci su se zahvalili na pozornosti i pozdravili nas do nekog drugog susreta!